CAM ELYAF DOKUMANIN KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

/CAM ELYAF DOKUMANIN KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

CAM ELYAF DOKUMANIN KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

CAM ELYAF DOKUMANIN KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

CAM ELYAF DOKUMA HANGİ ALANLARDA KULLANILIR?

Maliyetinin düşük oluşu, ısı ve ses yalıtımında verdiği sonuçlar, darbe ve iklim şartlarına karşı dayanıklı olması gibi nedenler cam elyaf dokumanın birçok sektörde tercih edilmesini beraberinde getirmiştir. Bu kapsamda cam elyaf dokunanın en çok tercih edildiği alanlar şunlardır:

Tekstil:

Taycan Dokuma tesisinde çeşitli üretim süreçlerinden geçirilen cam elyaf, lif haline getirilmesiyle birlikte yün veya pamuk gibi kullanılabilmekte ve tekstilde kumaşlara dokunabilmektedir.

Takviye malzemesi:

Ayrıca kalıplı ve lamine plastiklerin takviye malzemesi olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle kalın, kabarık bir malzeme haline getirilen cam elyaf ısı ve ses yalıtımı için kullanılabilmektedir.

Denizcilik ve otomotiv:

Denizcilik alanında gemi ve denizaltıların çeşitli bölmelerinde ve gövdelerinde kullanılabilmektedir. Bu sektörde ayrıca takviyeli teknelerde, jet ski ve yüzme havuzlarının yapımında da görülmektedir.

Otomotiv sektöründe ise motor bölmelerinde ve gömleklerinde, ısıtma ve klima ünitelerinde tercih edilmektedir.

Havacılık

Enerjinin daha verimli kullanımını ve enerjinin korunmasını gerektiren bir sektör olduğu için havayolu endüstrisinde öncelikli olarak tercih edilen malzeme türüdür. Hafif ve yüksek direnci, darbelere karşı dayanıklılığı sayesinde uçakların laminatlarında, bagajlarında ve diğer kompozitlerde kullanılmaktadır. Bu sektörde özellikle bavul bölümlerinde, döşemelerde ve panellerde, yapısal parçalarda, yakıt depolarında, helikopter bıçaklarında yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir.

İnşaat

Cam elyaf dokuma ürünlerinin en yaygın olarak kullanıldığı ve iyi sonuç verdiği sektörlerden birisi de inşaat sektörüdür. Ürünün hafif olması sayesinde  merdivenler, kürekler ve alet gövdeleri gibi pek çok araç kolayca taşınabilmektedir.

Metal veya metal alaşımlarının oksitlenmesi ya da aşınması; demirin paslanması, alüminyumun oksitlenmesi gibi nedenler küvetler ve duş kabinlerinde cam elyaf kullanımını ön plana çıkarmıştır. Ayrıca yüksek ısıya ve yangına karşı dayanıklı olduğu için yapıların duvar panosu, alçıpan ve çatı kaplamalarında tercih edilen başlıca malzemelerden olmuştur. Bu yönüyle ahşap, çelik ve alüminyum gibi malzemelere karşı ucuz, dayanıklı ve daha kullanılışlı bir alternatif olmuştur.

2021-04-06T16:38:28+00:00

Leave A Comment